علمی بلاگ

وبلاگی برای همه نظر هم فراموش نشه و بازم بیاید

علمی بلاگ

وبلاگی برای همه نظر هم فراموش نشه و بازم بیاید

با سلام خدمت تمام کسانی که اومدن به وبلاگ خودشون.
من این وب رو تاسیس کردم برای چند چیز اول بالا رفتن علم خودم و خودتان و... چیز های دیگر. این وب از چند موضوع علمی و تکنولوژی و...تشکیل شده که از شما خواهشمندم به تمام بخش های ان سر بزنیدکه مطالب خوبی گیرتان می اید.راستی اگر در خواستی دارید میتوانید با من در میان بگذارید.
باتشکر از شما که این بخش را تا اخر مطالعه نمودید.
باسپاس فراوان.
مدیریت وب

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آخرین نظرات
نویسندگان
ورزش و آسم
ورزش منظم برای سلامتی بسیار مفید است به‌ویژه در افرادی که مبتلا به آسم هستند. آسم یک بیمایر تنفسی است که عموماً با علائمی از این دست همراه است: خس خس سینه، سرفه، احساس تنگی نفس و کم‌نفسی (کم آوردن نفس).
شواهد نشان داده است که ورزش در کودکان مبتلا به آسم هم مفید بوده و در بسیاری از موارد می‌تواند به بهبودی علائم آن کمک کند و نیاز کودک را به دارو کمتر سازد.
● چرا ورزش در افراد مبتلا به آسم مفید است؟
ورزش منظم قلب، استخوان‌ها و سیستم گوارش را سالم نگه می‌دارد و مانع افزایش وزن می‌شود. ورزش سبب می‌شود که فرد احساس بهتری داشته و بهتر بتواند با استرس‌های روزمره مقابل کند. همین‌طور باعث بالاتر رفتن ظرفیت تنفس شده که این خود بهبودی فرد مبتلا به آسم ار در پی خواهد داشت.
تناسب بدنی و فعالیت مستمر، فی‌نفسه امر مهمی است که این موضوع با افزایش سن، اهمیت بیشتری می‌یابد. علاوه بر این، فعایلت به بهبود عملکرد مفاصل می‌انجامد. شواهد نشان داده است که افرادی که به ورزش مستمر می‌پردازند، در سنین میانسالی نسبت به سایرین توانایابی‌های جسمی بیشتری دارند.
تحقیقات نشان داده‌اند که تمامی رشته‌های ورزشی می‌توانند در بهبود بیماری آسم مؤثر باشند، حتی اگر این فعالیت تنها شامل چند دقیقه پیاده‌روی در طول روز باشد.
● اجازه ندهید که آسم مانع ورزش کردن شما شود
این حقیقت دارد که گاهی اوقات ورزش می‌تواند سبب بروز علائم آسم شود ولی راه‌های زیادی وجود دارند که مانع بروز این اتفاق گردند. در ابتدا شما باید توسط پزشک خود مطمئن شوید که بیماریتان کنترل شده است. اگر آسم شما کنترل شده باشد می‌توانید ۲ تا ۵ بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنید بدون اینکه دچار تنگی نفس شوید.
▪ اقداماتی که فرد آسماتیک به هنگام ورزش باید انجام دهد:
- افرادی که با آنها ورزش می‌کنید بدانند که شما آسم دارید.
- مدت زمان ورش خود را به‌تدریج افزایش دهید.
- همیشه اسپری تنفسی را همراه داشته باشید.
- اگر ورزش سبب شروع و یا تشدید آسم شما می‌شود حتماً بلافاصله قبل از شروع ورزش از اسپری خود استفاده کنید.
- به‌تدریج خود را گرم کنید و یک باره ورزش را قطع نکنید.
- از عوامل یکه باعث تشدید آسم شما می‌شوند پرهیز کنید، مواردی همچون هوای خیلی سرد، دود و غذاهای محرک
- اگر در طول ورزش دچار علائم آسم شدید، ورزش را قطع کنید، از اسپری استفاده کنید و صبور کنید تا احساس بهبودی به سراغتان آید و بعد دوباره می‌توانید به ورزش ادامه دهید.
ورزش‌های ایروبیک، دوچرخه‌سواری و رقص از جمله ورزش‌هائی هستند که برای بیمار آسمی توصیه می‌شوند زیرا این ورزش‌ها ظرفیت قلب و ریه را بالا برده و جریان خون را بهتر می‌کنند و نیز حجم عضلانی و استقامت بدن را بالا می‌برند.
اگر شما دارای مفاصل دردناک و خشکی هستید از ورزش‌هائی نظیر دو و ایروبیک که فشار زیادی بر روی مفاصل می‌آورند اجتناب کنید. ورزش‌هائی همچون شنا و یوگا فشار کمتری را بر روی مفاصلی که متحمل وزن هستند ایجاد می‌کنند و به همین جهت بیشتر توصیه می‌شوند. در هر حال اجازه ندهید که خستگی و درد مفاصل بهانه‌ای برای ورزش نکردن باشند.
● شنا
به‌طور کلی شنا برای افرادی که آسم دارند ورزش بسیار مناسبی است زیرا محیط گرم و مرطوب استخر نمی‌تواند علایم آسم را تشدید کند. شنا یک ورزش بسیار مناسب در هر سن و هر سطحی از تناسب اندام است که در هر ساعت ۳۰۰ کالری یا بیشتر انرژی می‌سوزاند و هیچ کشیدگی و یا استرس و فشاری روی عضلات ندارد. زیرا خود آب همانند یک محافظه عمل می‌کند.
● فعالیت‌های روزانه
اگر محدودیت زمانی داشته باشید باز هم می‌توانید ورزش را در زمره فعالیت‌های روزانه و مستمر خود قرار دهید. مثلاً ۲۰ دقیقه پیاده‌روی قبل از صرف ناهار و یا استفاده از پله به‌جای آسانسور می‌تواند راهکاری ساده برای از دست ندادن فعالیت‌های روزانه باشد. شما حتی می‌توانید در انتهاء شب نیز چند دقیقه‌ای را به یک ورزش کوتاه ولی منظم اختصاص دهید.
● آسم ورزشی
چرا آسم ناشی از ورزش اتفاق می‌افتد؟ و یا آنچه باید کرد؟
بیشتر افراد مبتلا به آسم اگر در هوای سرد یا خشک ورزش کنند دچار حملات آسم می‌شوند شما در حال استراحت از راه بینی تنفس می‌کنید و هوای تنفسی را از این طریق گرم و مرطوب می‌سازید ولی در حال ورزش نیاز به اکسیژن، بالا می‌رود و از این روی سریعتر و از راه‌ دهان نفس می‌کشید که راه‌ها یهوائی به‌ هوای سرد و خشک واکنش نشان می‌دهند و عضلات تنفسی کشیده خواهند شد، افراد کمی هستند که با شروع ورزش دچار آسم و علایم آن می‌شوند پزشکان معتقدند که این نوع دیگری از آسم است که ممکن است برای افراد آسماتیک اتفاق بیفتد.
● چرا بچه‌ها و جوانان به آسم ورزشی مبتلا می‌شوند و افراد بالغ خیر؟
امروزه فکر می‌کنند افرادی که آسم ورزشی می‌گیرند در واقع قبلاً دچار بیماری اسم شده بودند ولی به‌علت خفیف بودن آن در مواقع عادی خود را نشان نمی‌داده است.
ورزش تنها یکی از مواردی است که نشان می‌دهد عبور هوا از مجاری تنفسی سبب تحریک و تشدید علائم آسم می‌شود. اگر شما فردی مبتلا به بیماری آسم هستید بدانید که مجار یتنفسیتان تحریک‌پذیر هستند. این بدان معنا است که اگر برخی چیزها برای مردم عادی بی‌ضرر هستند ممکن است برای شما آسیب‌رسان باشند.
▪ بنابراین از موارد زیر پرهیز کنید:
- هوای سرد: به‌ویژه اگر از هوای گرم داخل به هوای سرد بیرون می‌روید.
- دود سیگار
- استرس‌های عاطفی: علی‌رغم اینکه تحقیقات جدیدی در این زمینه صورت نگرفته است ولی اغلب بیماران آسماتیک اظهار می‌دارند که علائم بیماریشان با ناراحتی‌های روحی روانی و عاطفی افزایش می‌یابد.
- عفونت‌های تنفسی همچون سرماخوردگی و آنفولانزا
- برخی داروها همانند بتا بلوکرها که برای بیماری قلبی و فشار خون استفاده می‌شوند.
- هضم نشدن غذا و برگشت اسید از معده (ریفلاکس معده به مری)
● آیا ورزش‌های خاصی وجود دارند که بدتر از انواع دیگر آن باشند؟
بلی، دویدن به‌‌طور کلی شنا بهترین ورزش برای بیماران آسماتیک است ولی راه رفتن بر روی تردد میل و یا استفاده از دوچرخه ثابت خطر به مراتب کمتری را برای این بیماران خواهد داشت. برای ایجاد آسم ورزشی دفرد باید حداقل ۶ دقیقه ورزش کند ولی شما می‌توانید با گرم کردن خود قبل از شروع ورزش، از ایجاد حملات شدید آسم پیشگیری کنید.
فراموش نکنید که آسم ورزشی روی دیگری نیز دارد که می‌تواند حتی مفید تلقی شود. زیرا سبب می‌شود که آسم یک کودک تشخیص داده شود.
تعداد زیادی از ورزشکاران مثل دونده‌ها و اسکی‌بازان دچار آسم ورزشی می‌شوند. این آسم خفیف که شاید برای دیگر افراد جامعه بی‌اهمیت باشد برای افراد ورزشکار مرز بین قهرمانی و شکست است.

 

- راحت تر ورزش کنید:

از آنجا که تغییرات ناگهانی در فعالیتهایتان باعث بروز علائم آسم می شود، ورزشتان را با اختصاص دادن 10 دقیقه به گرم کردن اولیه ، توقف و استراحت انجام دهید.

 

- هیچ وقت بدنتان را کم آب نگه ندارید:

کم آبی بدن باعث بروز مشکلاتی در نفس کشیدن می شود. بنابراین، قبل از ورزش، در حین ورزش و بعد از آن مقدار زیادی آب بنوشید.

 

- مصرف نمک را کاهش دهید:

در مطالعات اخیر، رابرت گاتشل، استاد دانشگاه کلورادو به این نتیجه رسید که یک رژیم کم سدیم، قدرت تنفس را بهبود بخشیده و علائم آسم ناشی از ورزش را نیز کاهش داده است. منظور مصرف روزانه کمتر از 2000 میلی گرم است.

 

- ویتامین سی بیشتری مصرف کنید:

محققان دریافتند که 80 درصد از مبتلایان به آسم ناشی از ورزش که مقدار زیادی (2000 میلی گرم) ویتامین سی قبل از ورزش مصرف می کنند، هیچ علائمی از آسم در آنها دیده نمی شود.البته فراموش نکنید که برای پیشگیری از ابتلا به این نوع آسم، روزانه بیشتر از 2000 میلی گرم ویتامین سی، در غذا یا به صورت مکمل استفاده کنید.

 

- خودتان را بپوشانید:

در هوای سرد، پیچاندن یک شال گردن دور دهان و بینی، رطوبت همراه هوای تنفسی را افزایش داده، و نفس کشیدن را راحت تر می کند.

 

- به ورزشهای آبی روی بیاورید:

شنا و ورزشهای آبی بهترین انتخاب های ورزشی هستند چرا که هوای گرم بالای سطح آب، تنفس را افزایش داده و به شما این اجازه را می دهد که بیشتر فعالیت بکنید.

 

- وضعیت هوا را در نظر بگیرید:

در فصل های تحریک کننده آلرژی، هوای بسیار گرم یا سرد، یا و قتی که وضعیت هوا مساعد نیست، در محیط های سر بسته ورزش کنید.


- از اسپری های مخصوص آسم استفاده کنید:

به محض بروز اولین نشانه آسم، از اسپری مخصوص تان استفاده کنید.


- دو نفری ورزش کنید:

بهتر است که با یک نفردیگر ورزش کنید تا به موقع بروز حمله به شما کمک کند.
آسم اصطلاحی است که از واژه‌ای یونانی به معنای نفس‌نفس زدن گرفته شده است. علائم شایع آسم و برونشیت در کودکان و بزرگسالان شامل خس‌خس و سرفه کردن و کمبود نفس است که با انجام فعالیت وخیم‌تر می‌شود.

برخی عوامل خطر که فرد را مستعد بیماری آسم می‌کند عبارت است از سابقه خانوادگی، استعمال دخانیات، چاقی مفرط و قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها. خوشبختانه درمان‌های طبیعی‌ای برای این عارضه وجود دارد که در این مطلب به آن می‌پردازیم. (بهتر است قبل از هر چیز با پزشک خود مشورت کنید.)

عسل

 

 

1- عسل: استفاده از عسل، به ویژه عسل گندم سیاه که پررنگ و سرشار از آنتی‌اکسیدان است، برای درمان سرفه توصیه شده است. مخلوطی از کمی عسل و آب گرم به طور موثر خلط اضافه را دفع می‌کند. همچنین نوشیدن ترکیب یک چهارم قاشق مرباخوری عسل با یک فنجان چای نیز مفید است.

 

2- ماهی چرب: منبع اسید چرب امگا3، ماهی تن، سالمون و ساردین است که برای درمان آسم سودمند است. این ماهی‌ها را می‌توان 2 بار در هفته مصرف کرد.

 

3- موز: مصرف موز، نفس کشیدن را آسان‌تر می‌کند. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکان مبتلا به آسم که هفته‌ای یک بار موز مصرف می‌کنند کمتر دچار خس‌خس سینه می‌شوند.

نخود غنی از پروتئین است و در صورت مصرف آن با یک لیوان شیر، باعث باز شدن راه‌های تنفسی می‌شود

برای پیش‌گیری از حمله آسم، موز رسیده را در ماهیتابه حرارت دهید؛ سپس از روی حرارت بردارید و کمی فلفل سیاه روی آن بپاشید و آن را میل کنید تا مسیر لوله‌های تنفسی باز شود. این کار باعث می‌شود فرد بدون سختی نفس بکشد.

 

4- ورزش: یکی از بهترین روش‌های طبیعی درمان آسم، انجام روزانه ورزش تنفسی است. ورزش باعث می‌شود میزان دی‌اکسید‌کربن موجود در خون افزایش یابد و در نتیجه عضلات نرم و مجرای تنفسی شل شود. این امر باعث گشادشدن مسیر تنفسی می‌شود.

سیر و شیر

 

5- سیر برای مبتلایان به آسم مفید است: در بیشتر موارد از سیر برای درمان آسم استفاده می‌شود. مصرف محلولی از جوشانده چند حبه سیر با نصف پیمانه شیر برای درمان آسم مفید است. این مخلوط را ولرم و هر شب میل کنید.

 

6- کافئین: برای تسکین موقت خس‌خس سینه از نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه استفاده کنید. در افرادی که روزانه قهوه داغ می‌نوشند حمله آسم راحت‌تر کنترل می‌شود. کافئین ماده تحریک کننده است که باعث گشادشدن راه‌های هوایی می‌شود.

 

7- عامل تشدیدکننده آسم را شناسایی کنید: شناسایی عوامل تشدیدکننده حمله آسم، به درمان آن کمک می‌کند. بیشتر مبتلایان از طریق ذرات گرد و خاک، کپک و دود دچار حمله آسم می‌شوند.

 

8- آب‌میوه‌های سالم: نوشیدن آب‌میوه برای پیشگیری از حمله آسم مفید است. به عنوان مثال، آب‌لیمو با آسم مقابله می‌کند زیرا سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. آب پرتقال سرشار از ویتامین C است. این ویتامین حاوی آنتی‌اکسیدان است که از سلول‌های دیواره لوله‌های برونشیتی محافظت می‌کند. آب‌میوه غنی از فلاوونوئید، مانند سیب، انگور و گلابی نیز مفید است. برای مقابله با ناراحتی تنفسی و درد آسم، آب زغال‌اخته مصرف کنید.

سال‌هاست که از شلغم خام برای درمان علائم آسم از جمله گرفتگی سینه

استفاده می‌شود. آنتی‌اکسیدان موجود در آن، از آسیب رسیدن به بافت

سلول‌های ریه پیشگیری می‌کند

9- فلفل قرمز: کاپساسین ماده اصلی آن به طور مستقیم روی مخاط راه‌های هوایی و سینوزیت تأثیر می‌گذارد.

 

10- نخود بو داده: نخود غنی از پروتئین است و در صورت مصرف آن با یک لیوان شیر، باعث باز شدن راه‌های تنفسی می‌شود.

انجیر

 

11- انجیر: مقداری انجیر را با آب سرد بشویید سپس به مدت چند ساعت یا یک شب کامل در آب خیس کنید و آب آن را مصرف کنید.

 

12- شلغم: سال‌هاست که از شلغم خام برای درمان علائم آسم از جمله گرفتگی سینه استفاده می‌شود. آنتی‌اکسیدان موجود در آن، از آسیب رسیدن به بافت سلول‌های ریه پیشگیری می‌کند.

 

13- چربی اضافه را آب کنید: برای بهبود عملکرد ریه، مبتلایان به آسم باید از طریق ورزش و برنامه غذایی سالم، وزن خود را پایین بیاورند. برای پیشگیری از حمله‌های آسم همیشه با ورزش بدنتان را گرم کنید. توجه کنید اضافه‌وزن روی تمام سیستم بدن از جمله ریه اثر می‌گذارد.

  

آسم و ورزش

آسم انسداد متغیر و برگشت پذیر راه های هوایی است که با التهاب و افزایش واکنش راه های هوایی در مقابل محرک ها همراه می شود. یکی از چهره های بالینی این بیماری، آسم ایجاد شده به دنبال فعالیت فیزیکی و ورزش می باشد.
آسم ناشی از ورزش یکی از شایع ترین مشکلات طبی در ورزشکاران است و بسیاری از ورزشکاران حرفه ای موفق، مبتلا به آسم یا آسم ورزشی بوده اند و مطالعات نشان داده نسبت موفقیت آنها کمتر از افراد غیرمبتلا نمی باشد. از طرف دیگر درصد قابل توجهی از ورزشکاران بدون هیچگونه سابقه ای از بیماری آسم، در حین فعالیت ورزشی دچار علائم تنفسی شبیه به بیماران آسمی می گردند. از آنجا که این اختلال منحصر به مبتلایان آسم نیست و در قسمتی از افراد طبیعی هم مشاهده می گردد، بسیاری از پزشکان استفاده از واژه برونکواسپاسم ناشی از ورزش را مناسب تر می دانند.به طور کلی از لحاظ بالینی در ۹۰-۵۰ بیماران مبتلا به آسم، آسم ورزشی دیده می شود. ازطرف دیگر ۱۰ تا ۲۰ درصد بیمارانی که آسم ورزشی ثابت شده داشته اند، هیچ گونه سابقه ای از بیماری آسم نمی دهند. این شیوع درجمعیت عادی کمتر از افراد ورزشکار می باشد. شیوع آسم ورزشی در سایر بیماری های آلرژیک بیش از جمعیت عادی می باشد.
عوامل مؤثر در بروز این بیماری کنترل مناسب آسم، عوامل محیطی مانند آب و هوای سرد، رطوبت کم و استنشاق هوای خشک، ذرات معلق و آلاینده های هوا (از جمله SO۲،NO۲ و ازون) می باشد. همچنین عوامل روحی مانند خستگی، بیش تمرینی (Overtraining) و استرس های هیجانی نیز زمینه ساز بروز بیماری می شود. از فاکتورهای دخیل دیگر نوع ورزش، شدت و مدت ورزش می باشد. ورزش های هوازی مستمر و طولانی که نیازمند تنفس عمیق و سریع هستند، مانند دو و میدانی، اسکی، صحرانوردی و دوچرخه سواری جزو ورزش های ایجادکننده برونکواسپاسم می باشند و فعالیت های بی هوازی متناوب کمتر باعث ایجاد حملات می گردند. همچنین هر چه شدت و مدت ورزش بیشتر باشد، برونکواسپاسم حاصله نیز وخیم تر خواهد بود.
● علائم و سیر بالینی
سرفه شایع ترین علامت مبتلایان است. خس خس سینه، تنفس کوتاه و منقطع، درد و احساس ناراحتی قفسه سینه به هنگام ورزش یا پس از آن و نیز عملکرد ضعیف تر نسبت به زمان تمرین از سایر علائم شایع بیماری هستند که با گذشت ۸-۶ دقیقه از شروع ورزش و گاهی پس از توقف آن ایجاد می شوند. از علائم ناشایع آسم ناشی از ورزش، تهوع، درد پهلو، سردرد، ضعف عمومی، احساس ناآماده بودن، فقدان انرژی (به ویژه در کودکان)، خستگی زودرس و سینه صاف کردن های مکرر، کرامپ های شکمی، درد یا ناراحتی قفسه سینه، کرامپ عضلانی به دنبال ورزش یا احساس عدم آمادگی می باشد. کودکان خردسال ممکن است از درد معده شاکی باشند یا از شرکت در بازی شدید امتناع نمایند. درهر فردی که به دنبال ورزش و فعالیت دچار خس خس سینه، تنگی نفس یا سرفه می شود، باید به فکر آسم ناشی از ورزش بود اما در مواقعی که فرد دارای تظاهرات مبهم می باشد، تشخیص قطعی بیماری، با انجام تست عملکرد تنفسی (اسپیرومتری) قبل و بعد از یک فعالیت ورزشی انجام می شود.
پیشگیری از آسم ناشی از ورزش شامل دوبخش غیردارویی و دارویی می باشد.
● پیشگیری غیردارویی
اجتناب ازانجام ورزش، درصورت وجود نشانه ها قبل از شروع فعالیت ورزشی
انتخاب ورزش مناسب با کمترین احتمال ظهور حملات آسم. اصلاح برنامه ورزشی تغییر در نوع، شدت و مدت ورزش
گرم کردن به میزان کافی و القاء دوره مقاومت چند دقیقه قبل از شروع فعالیت ورزشی
● سعی به تنفس با بینی
پرهیز از فعالیت ورزشی در شرایط جوی نامتعادل (مانند هوای کمتر از۱۰ درجه سانتی گراد و با رطوبت کم) و در هنگام آلودگی هوا و وجود مواد محرک وآلرژن
پرهیز از فعالیت ورزشی در زمان ابتلا به عفونت های تنفسی و کنترل مشکلات همراه نظیر رینیت آلرژیک
پرهیز از موادغذایی خاص (میگو، کرفس، بادام زمینی، سفیده تخم مرغ، بادام، موز و...
استفاده از تجهیزات ورزشی مناسب مانند ماسک مخصوص
● پیشگیری دارویی
پیشگیری دارویی با استفاده از داروهای استنشاقی پیش از انجام فعالیت ورزشی صورت می پذیرد. برای این منظور بهترین داروها داروهای بتاآگونیست می باشند متناسب با مدت ورزش و فاصله باقی مانده تا شروع ورزش از داروهای طویل الاثر یا سریع الاثر استفاده می شود. این داروها هم در درمان و هم جهت پیشگیری مؤثر هستند. از مزایای این داروها استفاده استنشاقی آنها است و استفاده خوراکی از آنها در فعالیت های حرفه ای ممنوع است.
داروهای سریع الاثر و کوتاه اثر مانند سالبوتامول را می توان ۱۵ دقیقه قبل از شروع فعالیت ورزشی استفاده نمود و در صورت بروز علائم نیز قابل استفاده می باشند. این داروها برای فعالیت های ورزشی به مدت حدود دو ساعت اثر پیشگیرانه دارند، دسته دیگر داروها، داروهای سریع الاثر و طویل الاثر مانند سالمترول هستند. مدت اثر این دارو ۱۲-۱۰ ساعت می باشد. بنابراین در کسانی که زمان شروع فعالیت ورزشی آنان قابل پیش بینی نمی باشد یا فعالیت ورزشی مداوم به مدت چند ساعت دارند، توصیه می شود. این داروها در کودکانی که در فعالیت های روزانه خصوصاً در مدرسه فعالیت بدنی مداوم و نسبتاً طولانی دارند و همچنین ورزشکاران شرکت کننده در ورزش های استقامتی، کاندیداهای خوبی برای دریافت این دارو می باشند. داروهای دیراثر و طویل الاثر مانند فورمترول بیشتر در ورزشکاران آسمی و کودکان مبتلا به آسم کاربرد داشته و باعث بهبود کیفیت زندگی و فعالیت های ورزشی فرد می شود.از داروهای مؤثر دیگر در پیشگیری از EIA کرومولین سدیم و ندوکرومیل (Nedocromil) می باشند که به صورت استنشاقی مصرف می شوند. این داروها بیشتر در افرادی توصیه می گردند که درحالت عادی علامتی از بیماری آسم ندارند.
در صورت رعایت اصول پیشگیری دارویی وغیردارویی و استفاده از ورزش مناسب، موفقیت پیشگیری از آسم حین ورزش ۹۰ درصد می باشد. در صورت عدم موفقیت دراین زمینه، باید دوز داروی مصرفی تعدیل شده یا تشخیص آسم مجدداً مورد ارزیابی قرار گیرد.
بعضی از ورزش ها خطر بالاتری برای ایجاد علائم بیماری ایجاد می نمایند و بر این مبنا ورزش ها به دو دسته تقسیم می شوند:
▪ ورزش های آسموژنیک: این ورزش ها شامل دوی استقامت، دوچرخه سواری، بسکتبال، فوتبال امریکایی، راگبی، هاکی روی یخ، اسکیت روی یخ و اسکی می باشند.
▪ ورزش هایی که با خطر کمتر بروز آسم همراه هستند شامل شنا، شیرجه، دوی سرعت، بوکس، کاراته، تنیس، هندبال، راکت بال، ژیمناستیک، گلف، فوتبال، بیس بال، کشتی و واترپلو می باشند.
▪ ورزش های آبی عموماً کمتر آسموژنیک هستند که شاید علت آن استنشاق هوای مرطوب باشد که باعث تحریک کمتر مجاری هوایی فرد مستعد می شود. با این حال کلر استخرها ممکن است به شکل یک محرک شیمیایی برای ایجاد برونکو اسپاسم در افراد حساس عمل کند، هر چند که میزان کلرین استخر در محدوده استاندارد بی خطر برای شنای تفریحی باشد.
کاهش فعالیت فیزیکی در بیماران آسمی (خصوصاً کودکان) شاخص مهم در پیش بینی سیر وخامت بیماری می باشد. از طرف دیگر غلبه بر علائم آسم حین ورزش یک ضرورت برای موفقیت در درمان آسم می باشد. به عبارت دیگر اگر بخواهیم میزان موفقیت درکنترل حملات آسم را بالا ببریم، باید بتوانیم نظر بیمار را برای شرکت وی در فعالیت های ورزشی ترغیب نماییم. ورزش هم از طریق ایجاد هماهنگی بین سیستم قلبی عروقی و سیستم حرکتی و هم از طریق رفع اختلالات روانی و ایجاد حس اعتماد به نفس در بیمار باعث کنترل و کاهش حملات آسم خواهد شد. در ضمن فرد بیمار با کسب تجربه موفق در کنترل علائم حین ورزش، نسبت به کنترل بیماری آسم خود نیز امیدوارتر خواهد شد. هر چه شدت بیماری آسم بیشتر باشد، تأثیر ورزش در کنترل آن زیادتر خواهد بود و در بیماران با آسم خفیف تأثیر فعالیت ورزشی در کنترل بیماری در حد افراد سالم می باشد.


نکته درباره آسم ورزشی


آسم یک بیماری شایع است که ورزش و سرما از عوامل مساعدکننده آن هستند. آسم ورزشی عبارت است از بروز علایم آسم با منشأ ورزش. آسم ورزشی در 12 تا 15 درصد افراد جامعه وجود دارد و 90 درصد افراد مبتلا به آسم، آسم ورزشی هم دارند.


بیماری آسم

مطالعات متعددی نشان می‌دهد که آسم ورزشی در ورزش‌های زمستانی بیشتر است. در واقع آسم ورزشی عبارت است از بروز علایم آسم با منشأ ورزش.

 

علائم آسم ورزشی

پزشکان به افرادی که ورزش می‌کنند توصیه می‌کنند تا چنانچه علائم خاصی را در حین ورزش مشاهده کردند که عادی نبود حتما به پزشک مراجعه کنند و توصیه‌های او را جدی بگیرند.

 

این علایم را به دو مرحله زودرس و دیررس می‌توان تقسیم کرد.

 

علایم زودرس که ظرف نیم تا یک ساعت بعد از شروع ورزش بروز می‌کنند، شامل سرفه (شایع‌ترین)، تنگی نفس، خس‌خس سینه، کهیر، احساس کم انرژی بودن و ناتوانی ورزشکار، درد پهلو و گاهی افت فشار خون است.

 

علایم دیررس که چند ساعت بعد از ورزش بروز می‌کنند شامل سردرد، تهوع و استفراغ، درد پهلو و درد شکم (به‌خصوص در کودکان) است.

در زمان ابتلا به عفونت‌های تنفسی مثل سرماخوردگی و یا آلرژی‌های تنفسی، ورزش نکنید

از دیگر علائم آسم ورزشی احساس تنگی در ناحیه قفسه سینه و خستگی بیش از حد در زمان ورزش و حتی چند ساعت پس از پایان آن می باشد.

 

پس هر فردی که به دنبال ورزش به یکی از علایم فوق مبتلا شد، باید به بیماری آسم ناشی از ورزش شک کند و با مراجعه به پزشک متخصص و در صورت صلاحدید پزشک، تست‌های تنفسی (اسپیرومتری) را انجام دهد.

 

پیشگیری از آسم ورزشی

آسم ورزشی با رعایت اصولی ساده، تا حد زیادی قابل پیشگیری است. بعضی از این توصیه‌ها که با عنوان درمان غیر دارویی در مبتلایان به آسم ورزشی هم شناخته می شوند، به شرح زیر است:

بیماری آسم و ورزش

1- اگر قبل از شروع ورزش نشانه‌ای از آسم دارید، ورزش نکنید.

 

2- ورزش‌هایی را انتخاب کنید که کمترین خطر را برای شما داشته باشند.

 

3- در صورت نیاز، برنامه ورزشی خودتان را با تغییر نوع، شدت و مدت ورزش اصلاح کنید.

 

4- گرم کردن قبل از شروع ورزش را فراموش نکنید. مدت گرم کردن حداقل پنج دقیقه و باید توأم با حرکات کششی باشد.

 

5- سعی کنید با بینی نفس بکشید.

 

6- از ورزش در شرایط آب و هوایی نامناسب مانند دمای زیر 10 درجه سانتی‌گراد، رطوبت کم، آلودگی هوای زیاد و وجود مواد محرک و آلرژی زا، پرهیز کنید.

 

7- در زمان ابتلا به عفونت‌های تنفسی مثل سرماخوردگی و یا آلرژی‌های تنفسی، ورزش نکنید.

8- گاهی استفاده از ماسک‌های مخصوص به شما کمک خواهد کرد.
 • سید علی غضنفری

نظرات  (۱)

 • محمد قناعی
 • سلام
  وبلاگ خوبی دارید.
  به وبلاگ ما هم سر بزنید.
  ست آپ - مجله خبری و آموزشی کامپیوتر
  setup-mag.blog.ir
  موفق باشید.
  پاسخ:
   ممنون از شما.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی

  ابزار وبمستر