علمی بلاگ

وبلاگی برای همه نظر هم فراموش نشه و بازم بیاید

علمی بلاگ

وبلاگی برای همه نظر هم فراموش نشه و بازم بیاید

با سلام خدمت تمام کسانی که اومدن به وبلاگ خودشون.
من این وب رو تاسیس کردم برای چند چیز اول بالا رفتن علم خودم و خودتان و... چیز های دیگر. این وب از چند موضوع علمی و تکنولوژی و...تشکیل شده که از شما خواهشمندم به تمام بخش های ان سر بزنیدکه مطالب خوبی گیرتان می اید.راستی اگر در خواستی دارید میتوانید با من در میان بگذارید.
باتشکر از شما که این بخش را تا اخر مطالعه نمودید.
باسپاس فراوان.
مدیریت وب

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آخرین نظرات
نویسندگان

۱۸۹ مطلب در شهریور ۱۳۹۳ ثبت شده است

۳۰
شهریور
۹۳

بازی محلی,بازی محلی یک چک دو چک

یک چک دو چک (کلاردشت )
بازیکنان به دو گروه مساوى تقسیم مى‌شوند مثلاً در هر گروه چهار نفر. چوب دو شاخه را در مرکز زمین بازى فرو مى‌کنند. دو چوب دیگر را هم به آن تکیه مى‌دهند . فاصله ٔ استقرار دو گروه از جائى‌که چوب را کاشته‌اند باید مساوى باشد ( حدود ۱۶-۲۰ متر). براى اینکه مشخص شود توپ در دست کدام گروه باشد، پشک مى‌اندازند. افراد گروهى که صاحب توپ هستند توپ را به زمین خود مى‌برند و کارها را تقسیم مى‌کنند. یکى توپ را پرتاب مى‌کند، یکى توپ را مى‌آورد و دو نفر دیگر مأمور مى‌شوند که توپ پرتاب شده توسط گروه مقابل را در هوا بگیرند.

 

توپ پرتاب مى‌شود و بازیکنانى که مأمور گرفتن توپ در هوا هستند مى‌ةوانند توپ را حتى پس از سه بار زمین خوردن هم بگیرند که اگر موفق شوند طرف مقابل آنها یک چک یا یک پا مى‌شود. اگر توپ پرتاب شده به چوب‌هاى کنارى اصابت کرد و هر دو جوب را انداخت و یاران همین گروه توپ را در هوا گرفتند، دوست آنها یک پا مى‌شود و اگر توپ را نگرفتند از بازى بیرون مى‌روند که اصطلاحاً مى‌گویند 'حرفت' شده است. اگر پرتاب‌کننده ٔ توپ هر دو چوب را زد و طرف مقابل نتوانست توپ را بگیرد بازیکن طرف مقابل 'حرفت ' مى‌شود. در این بازى گروهى که افراد آن بیشتر از افراد تیم دیگر یک پا شده باشد، برنده است. گروه برنده به اندازه ٔ مسافتى که قبلاً تعیین شده از گروه بازنده کولى مى‌گیرد
  • سید علی غضنفری
۳۰
شهریور
۹۳

برو ماستت رو کیسه کن!!


اصطلاح "ماستهایشان را کیسه کردند " کنایه از: جا خوردن، ترسیدن، از تهدید کسی غلاف کردن و دم در کشیدن و یا دست از کار خود برداشتن است.
فی المثل گفته می‌شود:«فلانی چون سنبه را پرزور دید ماستها را کیسه کرد.» یا به عبارت دیگر به محض اینکه صدای مدیر یا ناظم بلند شد بچه ها ماستها را کیسه کردند و غیره...
اکنون ببینیم وقتی که ماست داخل کیسه می‌شود چه ارتباطی با ترس و تسلیم و جا خوردگی پیدا می‌کند.

ژنرال کریمخان ملقب به مختارالسلطنه سردار منصوب در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار مدتی رییس فوج فتحی اصفهان بود و زیر نظر ظل السلطان فرزند ارشد ناصرالدین شاه انجام وظیفه می‌کرد. پارک مختارالسلطنه در اصفهان که اکنون گویا محل کنسولگری انگلیس است به او تعلق داشته است.
مختارالسلطنه پس از چندی از اصفهان به تهران آمد و به علت ناامنی و گرانی که در تهران بروز کرده بود حسب الامر ناصرالدین شاه حکومت پایتخت را برعهده گرفت.در آن زمان که هنوز اصول دموکراسی در ایران برقرار نشده و شهرداری (بلدیه) وجود نداشته است حکام وقت با اختیارات تامه و کلی، امور و شئون قلمرو حکومتی من جمله امر خوار بار و تثبیت نرخها و قیمتها نظارت کامله داشته اند و محتکران و گرانفروشان را شدیداً مجازات می‌کردند.
گدایان و بیکاره ها در زمان حکومت مختارالسلطنه به سبب گرانی و نابسامانی شهر ضمن عبور از کنار دکانها چیزی برمی‌داشتند و به اصطلاح ناخونک می‌زدند. مختارالسطنه برای جلوگیری از این بی نظمی‌دستور داد گوش چند نفر از گدایان متجاوز و ناخونک زن را با میخهای کوچک به درخت نارون در کوچه ها و خیابان های تهران میخکوب کردند و بدین وسیله از گدایان و بیکاره ها دفع شر و رفع مزاحمت شد.
  • سید علی غضنفری
۳۰
شهریور
۹۳

دانشجوی استرالیایی رشته مهندسی فیلتر آبی ساده‌ای را با استفاده از بسته چیپس و لوله شیشه‌ای تولید کرده است تا مانع از 1.5 میلیون مرگ و میر به دلیل آلودگی آب شود.

 گروهی از دانشجویان دانشگاه آدلاید در جنوب استرالیا با مواد کم‌ارزش سیستم تصفیه آب ساخته‌اند. سرپرست این گروه کریس بیرزر نیمی از سیلندر را با مواد بازتاب‌کننده در بسته‌های غیر قابل استفاده چیپس ساخت که موجب بازتاب نور به درون لوله شیشه‌ای 1.5 متری می‌شود.

در درون لوله شیشه‌ای آب بسیار آهسته جریان دارد و با تابش UV_A به آب، رادیکال‌های اکسیژن آزاد و سپس عوامل بیماری‌زا از بین می‌روند. مواد پلاستیکی مورد استفاده به طور استثنایی و با توجه به نیاز کار شده‌اند. محققان از مواد بی‌ارزش که کارایی ندارند، برای بازتاباندن نور به درون لوله شیشه‌ای استفاده کردند.

این دستگاه به راحتی برای مقادیر بیشتر آب مقیاس‌بندی می‌شود فقط نیاز بیشتری به پاکت چیپس و لوله شیشه‌ای است. این دستگاه حدود 40 لیتر آب را در چهار ساعت تصفیه می‌کند.

  • سید علی غضنفری
۳۰
شهریور
۹۳

شرکت تولیدکننده خودروی Smart یک چراغ راهنمای آزمایشی طراحی کرده تا عابران پیاده را جهت منتظرماندن تا زمان ظاهرشدن آدمک سبز چراغ راهنما سرگرم کند.

عابران پیاده اغلب مرد قرمزرنگ موجود روی چراغ‌های راهنمایی عابر پیاده را نمی‌بینند و به دنبال آن هستند که هر چه زودتر از خیابان رد شوند که این امر منجر به بروز تصادفاتی می‌شود. «چراغ راهنمایی رقصان» جدید برای جلب توجه افراد منتظر عبور از عرض خیابان در لیسبون پرتغال طراحی شده که در آن، یک آدمک قرمزرنگ به همراه موسیقی حرکات موزون انجام می‌دهد.

در آزمایش‌های انجام‌شده، افراد می‌توانستند وارد گیشه‌ای در نزدیکی چراغ شوند و یک موسیقی را انتخاب کنند. زمانی که ترافیک شروع می‌شد، موسیقی نیز آغاز می‌شد و به فرد موجود در گیشه دستور داده می‌شد که حرکات موزون انجام دهد. سپس ویدویی حرکات موزون وی را در زمان واقعی برای چراغ‌های عابر پیاده آرایش می‌کرد و آدمک قرمزرنگ رقصان نشان می‌داد که عابران باید منتظر بمانند.

این آدمک به عنوان ابزاری برای سرگرم‌ نگه‌داشتن عابران پیاده به هنگام انتظار جهت عبور از عرض خیابان عمل می‌کند. شهروندان می‌توانند با امکانات ارائه‌شده در این فناوری حرکات موزون انجام دهند و امکان مشارکت در این پروژه را داشته باشند.

شرکت Smart مدعی است چراغ راهنمایی رقصان موجب شده در مقایسه با قبل، 81 درصد عابران بیشتری بایستند و در انتظار چراغ سبز بمانند.

  • سید علی غضنفری
۳۰
شهریور
۹۳

دانشمندان دانشگاه ام‌آی‌تی لباس سبک و پوست‌مانندی برای فضانوردان ارائه داده‌اند که مجهز به فنرهای کوچک است و این فنرها در واکنش به گرما منقبض می‌شوند.

در آینده فضانوردان به جای به تن‌کردن یک لباس سنتی و تحت فشار گاز، لباسی سبک‌وزن و کش‌آمدنی به تن خواهند کرد که دارای فنرهای ریز و عضله‌مانند بوده و مانند پوست دوم عمل می‌کند. لباس به تجهیزات برق فضاپیما متصل می‌شود و این امر فنرهای آن را برای منقبض‌شدن و پیچیدن حول فضانورد نیرودهی می‌کند.

این لباس فشاربندی‌شده و تنگ و پوست‌مانند نه تنها از فضانورد پشتیبانی خواهد کرد بلکه آزادی بیشتری برای تفحص سیاره‌ای به او خواهد داد. برای درآوردن لباس نیز نیروی متعادلی لازم است و با اعمال این نیرو، لباس به شکل شل‌تر خود باز می‌گردد.

هم‌اکنون محققان دانشگاه ام‌آی‌تی گامی دیگر را برای مهندسی‌کردن لباس فضایی پوست دوم برداشته‌اند. داوا نیومن، استاد هوانوردی، فضانوردی و مهندسی سیستم‌ها در دانشگاه ام‌آی‌تی و همکارانش لباس‌های فشرده فعالی را طراحی کرده‌اند که مجهز به فنرهای کوچک بوده و این فنرها به گرما واکنش نشان می‌دهند.

فنرها از آلیاژ دارای حافظه شکلی (SMA) ساخته ‌شده‌اند. این نوع ماده یک شکل مهندسی‌شده را "به یاد می‌آورد" و هنگامی که خمیده می‌شود یا از شکل می‌افتد، با حرارت‌دیدن به شکل اصلی خود بازمی‌گردد.

تیم علمی فنرها را در سرآستین جاسازی و جریان برق را برای تولید حرارت به آن اعمال کرد. در یک دمای خاص، فنرها به شکلی که "به یاد می‌آوردند" منقبض شده و طی این فرآیند سرآستین را تنگ کردند. در آزمایش‌های بعدی دانشمندان دریافتند فشار تولیدشده توسط فنرها با فشار موردنیاز برای پشتیبانی کامل از یک فضانورد در فضا برابری می‌کرد. چالش آتی آن‌ها یافتن راهی برای تنگ نگه‌داشتن لباس اعلام شده است.

در حالی که محققان بیشتر بر کارکردهای این لباس در فضا تمرکز دارند، گفته می‌شود مواد و طراحی‌های به کاررفته برای تولید آن را می‌توان برای هدف‌های دیگری از جمله تولید لباس ورزش‌های و یونیفرم‌های نظامی به کار برد.

جزئیات این ابداع در مجله IEEE/ASME: Transactions on Mechatronics منتشر شد.

  • سید علی غضنفری
۳۰
شهریور
۹۳
به تازگی یک مرد اهل کانادا نفس بازیگر مشهور هالیوود به نام کوین اسپیسی را برای فروش گذاشته است که در میان همه مواردی که برای فروش گذاشته شده است بسیار عجیب به نظر می رسد.
به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، در میان فروش های اینترنتی همیشه می توان موارد عجیب را پیدا کرد. عده ای با هر ترفندی که شده می خواهند وسایل عجیب را به فروش برسانند که در این میان برخی بسیار غیرمعقول هستند.به تازگی یک مرد اهل کانادا نفس بازیگر مشهور هالیوود به نام کوین اسپیسی را برای فروش گذاشته است. این مرد ادعا می کند که در یکی از فیلم ها همراه این بازیگر بوده و از او درخواست کرده است که در این شیشه نفس بکشد و هوای دهانش را در آن بریزد.

این مرد شیشه مخصوص نفس کوین اسپیسی را بر روی اینترنت به مزایده گذاشته است و به دنبال بالاترین قیمت است. او همچنین برای اثبات گفته است که این نفس باید بوی پاستا بدهد چرا که آن روز ناهار عوامل فیلم پاستا بود.
  • سید علی غضنفری
۳۰
شهریور
۹۳
آسیمو، فیس و ... از جمله ربات های پیشرفته ای هستند که دانشمندان توانسته اند تا به امروز بسازند. این ربات های هر کدام می توانند دریچه ای رو به علم فردا باشند.
به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، انسان ها همیشه به دنبال دستگاهی مانند یک ربات بوده اند که بتواند کارهایشان را انجام داده و زندگی را برای آن ها راحت کند. این ربات ها همیشه با پیشرفت علم پیشرفت کرده اند و به جایی رسیده است که این روزها ربات های بسیار جالبی تولید شده اند. این روزها دانشمندان اعتقاد دارند که دنیای رباتیک به مراحل جالب توجه خود رسیده است. مهندسین در نقاط مختلف دنیا چندین ربات پیشرفته را ساخته اند که بهتر است با آن ها بیشتر آشنا شوید:

 آسیمواین روزها یکی از پیشرفته ترین ربات های دنیا آسیمو نام دارد. این ربات توسط هوندا ساخته شده است و قرار است در آینده دستیار انسان ها باشد. پیشرفت های علم باعث شده است این ربات به جایی برسد که می تواند احساسات شما را از حالت چهره تشخیص داده و عکس العمل های مناسبی را از خود نشان دهد. این ربات همچنین می تواند حرکات بدن و صدا را نیز تشخیص دهد. شما می توانید این ربات را به صورت دستی با کنترل یا رایانه نیز هدایت کنید.
  • سید علی غضنفری
۳۰
شهریور
۹۳
"کاران سینگ" کودک 5 ساله ای است که هنگام تولد به خاطر وزن 7کیلوگرمی و قد 63 سانتی متری وارد کتاب گینس شد اما این کودک دست بردار نیست و حالا نامش به عنوان بلندترین کودک 5 ساله دنیا وارد کتاب گینس شده است.
به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، کودکان در سنین 3 تا 7 سالگی رشد خوبی دارند و به قول معروف زود بزرگ می شوند اما نهایت قد و قواره ای که می توان برای آن ها متصور شد بین 80 سانتی متر تا نهایتا یک متر است و خارج از این محدوده کمی غیرعادی به نظر می رسد.

"کاران سینگ" کودک 5 ساله ای است که هنگام تولد به خاطر وزن 7کیلوگرمی و قد 63 سانتی متری وارد کتاب گینس شد اما این کودک دست بردار نیست و حالا نامش به عنوان بلندترین کودک 5 ساله دنیا وارد کتاب گینس شده است.
  • سید علی غضنفری
۳۰
شهریور
۹۳
"یان تاک لی" از طرح تیرهای چراغ برق جدید رونمایی کرده است که می تواند مشکل دیده نشدن جاده در روزهای برفی را به طور کلی از بین ببرد. این تیرهای چراغ برق دارای لیزرهای قرمز رنگ و پرنوری هستند که در کنار هم قرار گرفته و مسیر جاده را برای شما روشن می کند.
به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، تابستان نفس های آخر خود را می کشد و فصل سرما کم کم خود را نشان می دهد. یکی از عناصر اصلی فصل سرما برف و باران های آن است که گاهی بسیار شدید می شود و طوفان های عظیم را به وجود می آورد.

رانندگی در فصل سرما همیشه یکی از دغدغه صاحبان خودرو بوده است. معمولا در روزهای برفی که با یک طوفان هم همراه می شود دیدن جاده و محدوده رانندگی بسیار سخت خواهد شد و احتمال بروز حادثه افزایش پیدا می کند."یان تاک لی" از طرح تیرهای چراغ برق جدید رونمایی کرده است که می تواند مشکل دیده نشدن جاده در روزهای برفی را به طور کلی از بین ببرد. این تیرهای چراغ برق دارای لیزرهای قرمز رنگ و پرنوری هستند که در کنار هم قرار گرفته و مسیر جاده را برای شما روشن می کند.
  • سید علی غضنفری
۳۰
شهریور
۹۳
نوع خاصی از پرنده ها به نام Swiftlet در آسیا و اقیانوسیه زندگی می کنند که لانه های خوراکی می سازند. مردم آسیای شرقی از لانه این پرنده یک نوع سوپ خاص درست می کنند که از جمله غذاهای گران قیمت به حساب می آید ولی استفاده دیگر از این لانه ها در تولید نوشابه است.
به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، همه مردم دنیا روزانه نوشیدنی های مختلفی را استفاده می کنند اما در این میان تعدادی از نوشیدنی ها بسیار چندش و عجیب هستند. خوردن بعضی از این نوشیدنی ها برای ما قطعا غیر ممکن خواهد بود.

نوشابه لانه پرندهنوع خاصی از پرنده ها به نام Swiftlet در آسیا و اقیانوسیه زندگی می کنند که لانه های خوراکی می سازند. مردم آسیای شرقی از لانه این پرنده یک نوع سوپ خاص درست می کنند که از جمله غذاهای گران قیمت به حساب می آید ولی استفاده دیگر از این لانه ها در تولید نوشابه است. چند کارخانه وجود دارد که این لانه ها را شسته و همه را با روش های مختلف تبدیل به نوشیدنی می کند. البته هنگام خوردن این نوشیدنی باید مراقب تکه ها لانه باشید که در آن به جا مانده است. این نوشیدنی طرفداران بسیاری دارد چرا که برای سلامت سیستم بدنی مفید است.

آب گاوی


هندی ها گاو را به عنوان یک حیوان مقدس می پرستند و به آن احترام بالایی می گذارند. یک از نوشیدنی های عجیب این کشور نیز به همین گاوها مرتبط می شود. مردم این کشور ابی را گاو نوشیده و در ان تف کرده باشد را برای درمان بیماری ها می نوشند. البته این اعتقادات فراتر از این رفته و به جایی می رسد که مردم این کشور حتی ادرار گاو را نیز برای خلاصی از سرطان مصرف می کنند. البته مشتری این نوع نوشیدنی تنها در هندوستان نیست و مردم ایتالیا نیز از آن استفاده می کنند.
  • سید علی غضنفری

ابزار وبمستر